actueel

Diplomaten:Israël liegt over redenen hongersnood Gaza

Redactie
24 maart 2024 om 17:59
Leestijd 2 minuten
Array

Deze week hebben verschillende hulporganisaties de alarmbel geluid over de schrijnende voedselsituatie in de Gazastrook. Eén op de drie bewoners lijdt honger, is ondervoed, of sterft zelfs door een gebrek aan voedsel. Dit heeft geleid tot toenemende druk op Israël om meer voedsel het gebied binnen te laten.

Josep Borrell, de hoogste diplomaat van de Europese Unie, heeft verklaard dat Israël honger als een oorlogswapen gebruikt. Ondanks de verschillende argumenten die Israël naar voren brengt om de situatie te rechtvaardigen, zijn experts unaniem en glashelder in hun oordeel: het zijn “leugens”.

Het is duidelijk dat er aanzienlijk te weinig voedsel Gaza bereikt om alle bewoners te voeden. Vóór het conflict arriveerden dagelijks ongeveer vijfhonderd vrachtwagens met humanitaire hulp in de afgesloten enclave. Volgens het Wereldvoedselprogramma zijn er dagelijks zo’n driehonderd vrachtwagens nodig om een hongersnood te voorkomen. Echter, recentelijk is dit bij lange na niet gehaald. Direct na de inval van Hamas heeft Israël het gebied hermetisch afgesloten, waardoor vrijwel geen hulpgoederen binnenkwamen.

Israël controleert alle grensovergangen en bepaalt wat er in en uit gaat. Hoewel een Israëlische woordvoerder vorige week verklaarde dat er “geen beperkingen zijn aan de hoeveelheid voedsel en water die aan de Gazastrook mag worden geleverd”, beweren hulporganisaties ter plaatse dat vrachtwagens met hulpgoederen worden tegengehouden en dat grote aantallen trucks bij de grensposten staan te wachten. In de eerste helft van maart werd meer dan de helft van de hulpkonvooien van de Verenigde Naties die bestemd waren voor het noorden van Gaza, geweigerd.

Experts wijzen op het rapport van de internationale waakhond voor voedselzekerheid IPC dat recentelijk is verschenen. Een groot deel van Gaza staat op het punt te belanden in de zwaarste categorie van hongersnood die het IPC onderscheidt, fase 5. In deze fase functioneert de samenleving nog slechts minimaal, waarbij mensen alleen nog aan hun eigen overleving denken.

Wat Israël ook moge aanvoeren als complicerende factor, uiteindelijk is het land als bezettende macht in Gaza verantwoordelijk voor het garanderen van voldoende voedsel en gezondheidszorg, benadrukken experts.

Volgens de Geneefse Conventies is Israël verplicht om een adequaat niveau van humanitaire basisvoorzieningen te waarborgen. Het Internationaal Gerechtshof in Den Haag heeft recentelijk Israël opgedragen om volledige toegang tot humanitaire goederen te faciliteren, waaraan het liegende Israël zich dient te houden.


Lees ook deze artikelen over actueel

Moskeekoepels overwegen stappen tegen De Telegraaf
Moskeekoepels overwegen stappen tegen De Telegraaf

De samenwerkende regionale moskeekoepels, bekend als de K9, overwegen juridische stappen tegen dagblad De Telegraaf vanwege een vermeende anti-moslimhetze.

 19 januari 2025
Vreugde in Gaza-steden na nieuws over naderend staakt-het-vuren
Vreugde in Gaza-steden na nieuws over naderend staakt-het-vuren

In de steden van de Gazastrook heerst een sfeer van vreugde en opluchting na berichten over een mogelijke overeenkomst voor een staakt-het-vuren en een gevangenenruil tussen de betrokken partijen.

 15 januari 2025
Telegraaf wijzigt opruiende titel van artikel na klachten MRWN
Telegraaf wijzigt opruiende titel van artikel na klachten MRWN

De Telegraaf had onlangs opnieuw de moslimgemeenschap in Nederland in het vizier met haar polariserende berichtgeving.

 
Eerste details over mogelijke Gaza-deal
Eerste details over mogelijke Gaza-deal

Israëlische media, waaronder The Times of Israel, The Jerusalem Post en Haaretz, hebben details onthuld over een mogelijke overeenkomst tussen de zionistische staat en Hamas.

 14 januari 2025
Polen: Netanyahu wordt niet opgepakt
Polen: Netanyahu wordt niet opgepakt

De Israëlische premier Benjamin Netanyahu hoeft niet te vrezen voor arrestatie als hij Polen bezoekt.

 10 januari 2025
Israëlische defensie-commissie: “voorbereiden op oorlog met Turkije”
Israëlische defensie-commissie: “voorbereiden op oorlog met Turkije”

De zogeheten Nagel-commissie, ingesteld door de regering Netanyahu, waarschuwt dat de ambities van Turkije om haar invloed te vergroten, kunnen leiden tot verhoogde spanningen met Israël, mogelijk zelfs uitmondend in een conflict.

 8 januari 2025
Zwitsers ‘boerkaverbod’ van kracht sinds 1 januari
Zwitsers ‘boerkaverbod’ van kracht sinds 1 januari

Iedereen die in het openbaar een ‘boerka of niqaab’ draagt, riskeert een boete van 1.

 4 januari 2025
Vermiste Ahmed uit Amersfoort levenloos gevonden
Vermiste Ahmed uit Amersfoort levenloos gevonden

De vermiste Ahmed uit Amersfoort is donderdagochtend levenloos aangetroffen in het bosgebied Klein Zwitserland.

 2 januari 2025
Israël vernietigt ook laatste ziekenhuis in Noord-Gaza
Israël vernietigt ook laatste ziekenhuis in Noord-Gaza

Israël heeft na de eerdere verwoesting van een groot deel van de infrastructuur, nu ook het laatste operationele ziekenhuis van Noord-Gaza afgebrand.

 1 januari 2025
Initiatief: Geen premie voor genocide
Initiatief: Geen premie voor genocide

Een nieuw initiatief roept consumenten op om actie te ondernemen tegen zorgverzekeraars en financiële instellingen die bijdragen aan mensenrechtenschendingen.

 31 december 2024

Word Lid
Colofon © 2025